IAAF World Championships 2022 Day 4 schedule, results, competing athletes, how to watch each distance and – OregonLive | Hot Mobile Press

That World Athletics Championships 2022 continues today with the fourth day of competition and athletes will compete in 13 events during the morning and afternoon sessions. Everything began at 6:15 p.m. PT/9:15 a.m. ET. Every event will Live streaming on Peacock.

You can watch every day 4 event and the entire competition for less than $5 Sign up for one month access to Peacock Premium ($4.99/month), NBC’s streaming platform.

Here’s a look at all of the athletics events taking place today Monday 18th July including start times, athletes participating, live updates and more information on how to watch live or get tickets to the in-person Attend future meetings at Hayward Field in Eugene.

More: The latest results, stories and full coverage from the 2022 World Athletics Championships

Full Day 4 Event Schedule (all times in the Pacific Rim) | Results will be published as they become available after each event

Morning Session (Live Streaming on Peacock, TV on USA Network)

Women’s Marathon – Final

story: Gotytom Gebreslase sets championship record, wins gold in women’s marathon at World Athletics Championships

Results: 1. Gotytom Gebreslase, Ethiopia, 2:18:11 CR; 2. Judith Jeptum Korir, Kenya, 2:18:20 PB; 3. Lonah Chemtai Saltpeter, Israel, 2:20:18; More.

Women’s long jump – heptathlon

story: Women’s heptathlon: Nafissatou Thiam leads after long jump at World Athletics Championships

Results: 1. Nafissatou Thiam, Belgium, 6.59 points, 1036 points; 2. Annik KÄLIN, Switzerland, 6.56 points, 1027 points; 3. Anouk Vetter, Netherlands, 6.52 PB mark, 1014 points. More.

Women’s Javelin Throw – Heptathlon

story: Women’s heptathlon: Anouk Vetter leads after javelin throw at World Athletics Championships

Result Group A: 1. Anna Hall, USA, 45.75 PB mark, 778 points; 2. Kendell Williams, USA, 43.80 SB mark, 740 points; 3. Adrianna Sulek, Poland, 41.63 SB mark, 699 points. More.

Result Group B: 1. Anouk Vetter, Netherlands, 58.29 points, 1021 points; 2. Emma Oosterwegel, Netherlands, 54.03 SB mark, 938 points; 3. Nafissatou Thiam, Belgium, 53.01 SB mark, 919 points. More.

Afternoon Session (Live Streaming on Peacock, TV on USA Network)

200 meters men – heats

Story: Teenage sensation Erriyon Knighton leads the American contingent into the men’s 200m semifinals

Results

Qualification for Heat 1: Joseph Fahnbulleh, Liberia, 20.12., Koki Ueyama, Japan, 20.26., Jerome Blake, Canada, 20.30. Heat 2 qualification: Jereem Richards, Trinidad and Tobago, 8:35 p.m., Aaron Brown, Canada, 8:60 p.m., Shota IIzuka, Japan, 8:72 p.m. Heat 3 qualification: Erriyon Knighton, United States, 01/20, Luxolo Adams, South Africa, 10/20, Nethaneel Mitchell-Blake, United Kingdom, 11/20 Heat 4 qualification: Alexander Ogando, Dominican Republic, 20.01, Kenneth Bednarek, USA, 20.35, Tarsis Gracious Orogot, Uganda, 20.44. Heat 5 qualification: Fred Kerley, USA, 8:17 p.m., Sinesipho Dambile, South Africa, 8:29 p.m., Udodi Chudi Onwuzurike, Nigeria, 8:34 p.m. Heat 6 qualification: Filippo Tortu, Italy, 8:18 p.m., Guy Maganga Gorra, Gabon, 8:44 p.m., Calab Law, Australia, 8:50 p.m. Heat 7 qualification: Noah Lyles, USA, 7:98 p.m., Rasheed Dwyer, Jamaica, 8:29 p.m., Zhenga Xie, China, 8:30 p.m.

Women’s Discus – Qualification

Story: America’s Valari Allman paces in the women’s discus qualifying session

Results

Group A qualification: Valarie Allman, USA, 68.36m, Shanice Craft, Germany, 64.55, Bin Feng, China, 64.01, Lalauuga Tausaga, USA, 62.85, Marija Tolj, Croatia, 61.46, Liliana Ca, Portugal , 61.41.

Group B qualification: Jorinda Van Klinken, Netherlands, 65.66 m, Yaime Perez, Cuba, 65.32, Claudine Vita, Germany, 64.98, Kristin Pudenz, Germany, 64.39, Sandra Perkovic, Croatia, 64.23, Melina Robert- Michon, France, 61.21.

Men’s High Jump – Final

Story: Mutaz Essa Barshim of Qatar adds another gold medal in men’s high jump

Results

1. Mutaz Essa Barshim, Qatar, 2.37m

2. Sanghyeok Woo, Korea, 2.35

3. Andriy Protsenko, Ukraine, 2.33

4. Gianmarco Tamberi, Italy, 2.33

5. Shelby McEwen, United States, 2.30

6. Django Lovett, Canada, 27.2

6. Luis Enrique Zayas, Cuba, 27.2

8. Tomohiro Shinno, Japan, 27.2

9. JuVaughn Harrison, United States, 27.2

10. Joel Baden, Australia, 27.2

11. Yonathan Kapitolnik, Israel, 24.2

12. Mateusz Przybylko, Germany, 24.2

13. Edgar Rivera, Mexico, 2.19

200 meters women – heats

Story: Former Oregon Ducks star Jenna Prandini makes progress in the women’s 200-meter dash

Results

Qualification for Heat 1: Shericka Jackson, Jamaica, 22.33, Gabriela Anahi Suarez, Ecuador, 22.58, Dalia Kaddari, Italy, 22.75, Jessica-Bianca Wessolly, Germany, 22.87, Rosemary Chukwuma, Nigeria, 22.93, Edidiong Ofinome Odiong, 22:98. Heat 2 qualification: Beatrice Masilingi, Namibia, 22.27, Elaine Thompson-Herah, Jamaica, 22.41, Ida Karstoft, Denmark, 22.85, Joella Lloyd, Antigua and Barbuda, 22.98. Heat 3 qualification: Aminatou Seyni, Niger, 21.98 Shelly-Ann Fraser-Pryce, Jamaica, 22.28 Vitoria Cristina Rosa, Brazil, 22.84. Heat 4 qualification: Tamara Clark, United States, 22.27, Dina Asher-Smith, United Kingdom, 22.58, TyNia Gaither, Bahamas, 22.61, Gina Bass, Gambia, 22.78, Jessika Gbai, Ivory Coast, 22.89. Heat 5 qualification: Abby Steiner, USA, 22.26, Mujinga Kambundji, Switzerland, 22.34, Nzubechi Grace Nwokocha, Nigeria, 22.61. Heat 6 qualification: Favor Ofili, Nigeria, 22.24, Jenna Prandini, USA, 22.38, Jacinta Beecher, Australia, 23.22.

Women’s Triple Jump – Final

Story: Yulimar Rojas wins third consecutive women’s triple jump title

Results

1. Hulimar Rojas, Venezuela, 15.47m

2. Shanieka Ricketts, Jamaica, 14.89m

3. Tori Franklin, USA, 14.72m

4. Leyanis Perez Hernandez, Cuba, 14.70m

5. Thea Lafond, Dominica, 14.56m

6. Keturah Orji, USA, 14.49m

7. Kimberly Williams, Jamaica, 14.29m

8. Patricia Mamona, Portugal, 14.29m

9. Kristina Makela, Finland, 14.18m

10. Ana Lucia Jose Tima, Dominican Republic, 14.13m

11. Maryna Bekh-Romanchuk, Ukraine, 13.91m

12. Ackelia Smith, Jamaica, 13.90m

800 meters women – heptathlon

Story: Anna Hall of the United States takes bronze in the heptathlon

Story: Anna Hall wins bronze, the first American to win a medal in the heptathlon since 2001

Results

Anna Hall, USA, 2:06.67 Adrianna Sulek, Poland, 2:07.18 Noor Vidts, Belgium, 2:08.50 Michelle Atherley, USA, 2:12.16 Nafissatou Thiam, Belgium, 2nd :13.00, Emma Oosterwegel, Netherlands, 2:13.97, Claudia Conte, Spain, 2:14.14, Paulina Ligarska, Poland, 2:15.36, Annik Kalin, Switzerland, 2:17.49, Katarina Johnson-Thompson, United Kingdom, 2:19.16, Anouk Vetter, Netherlands, 2:20.09, Ashtin Zmazow-Mahler, United States, 2:22.28.

Heptathlon – final points

1. Nafissatou Thiam, Belgium, 6,947

2. Anouk Vetter, Netherlands, 6,867

3. Anna Hall, United States, 6,755

4. Adrianna Sulek, Poland, 6,672

5. Noor Vidts, Belgium, 6,559

7:20pm Men’s 3,000m Steeplechase – Final

Story: Soufiane El Bakkali becomes the first Moroccan to win gold in the men’s 3,000m steeplechase

Story: Comeback for Portland’s Evan Jager makes progress as he finishes a credible 6th place finish

Results

1. Soufiane El Bakkali, Morocco, 8:25.13

2. Lamecha Girma, Ethiopia, 6:26.01

3. Conseslus Kipruto, Kenya, 8:27.92

4. Getnet Whales, Ethiopia, 8:28–68

5. Abraham Kibiwot, Kenya, 8:28–95

6. Evan Jager, United States, 8:29.08

7. Yemane Haileselassie, Eritrea, 8:29–40

8. Hillary Bor, United States, 8:29.77

9. Daniel Arce, Spain, 8:30.05

10. Hailemariyam Amare, Ethiopia, 8:31.54

11. Avinash Mukund Sable, India, 8:31.75

12. Ahmed Abdelwahed, Italy, 8:33.43

13. Medhi Belhadj, France, 8:34.49

14. Sebastian Martos, Spain, 8:36.66

15. Leonard Kipkemoi Bett, Kenya, 8:36.74

7:50pm Women’s 1,500m – Final

Story: Faith Kipyegon takes Kenya’s 1st gold and wins the women’s 1,500

Results

1. Faith Kipyegon, Kenya, 3:52.96

2. Gudaf Tsegay, Ethiopia, 3:54–52

3. Laura Muir, UK, 3:55.28

4. Freweyni Hailu, Ethiopia, 4:01.28

5. Sofia Ennaoui, Poland, 4:01.43

6. Sinclaire Johnson, United States, 4:01.63

7.Jessica Hull, Australia, 4:01.82

8. Winnie Nanyondo, Uganda, 4:01.98

9. Georgia Griffith, Australia, 4:03.26

10. Cory Ann McGee, United States, 4:03.10

11. Marta Perez, Spain, 4:04.25

12. Hirut Meshesha, Ethiopia, 4:05.86

13. Winny Chebet, Kenya, 4:15.13

To miss something? Full Results, Top Stories from Day 3 | day 2 | day 1

LIKE WATCHING

When: 10 days of competition in total on the following dates – July 15th to 24th

Where: Hayward field | Eugene, Oregon

TV channel: NBC Sports will broadcast many of the events, but there will be additional coverage on both USA Network and CNBC. 2022 IAAF World Athletics Championships Full TV Schedule.

How to watch live streams online: The only way to watch IAAF World Championships 2022 live is if you Sign up for Peacock Premium (Only $4.99/month, you can cancel anytime) which you can watch on your smart TV, phone or tablet. You can watch the TV broadcast of selected events with DirecTV Stream (free trial), with with fuboTV (free trial) or with Sling TV (Promotional Offers) when you run out of free trials. If you already have a cable or satellite subscription, you can watch all of Oregon22’s coverage at NBCSports.com/live or with that NBC Sports app on your tablet, phone or computer.

tickets: Would you like to see the sessions in person? Here is everything you need to know to get tickets to WAC Oregon22 in Eugene.

• Quick links to Oregon22 tickets stub hub, Living Seatsor ticketmaster.

LATEST LIVE UPDATE & VIDEO HIGHLIGHTS

WHAT YOU NEED TO KNOW

Top storylines for the World Athletics Championships: All eyes are on Oregon as Ryan Crouser seeks gold, the world records that could fall

With the World Athletics Championships coming to Oregon, take our Athletics Quiz to test your knowledge

A guide to concerts, vendors and activities at the Eugene Riverfront Festival leading up to the World Athletics Championships

How and when to watch these 29 athletes with ties in Oregon, SW Washington

The Oregon22 Newsletter: Sign up to receive results and top stories from the IAAF World Championships

Leave a Comment